Rammstein Herzeleid album

Zpět na seznam všech alb Rammstein

Přední obal Zadní obal
rammstein herzeleid front CD cover
klikněte sem pro zvětšení
rammstein herzeleid back CD cover

klikněte sem pro zvětšení

Seznam skladeb

Rozšiřující informace

Vydáno: 29. září 1995
Nahráno: Polar Studios, Stockholm, 1995
Žánr: Tanz-Metall
Délka stopy: 49:22
ZNačka: Motor
Producent(i): Jacob Hellner a Carl-Michael Herlöffson

Informace o skladbách

1. Wollt ihr das Bett in Flammen sehen? (česky Chcete vidět postel v plamenech?)

Během živého vystoupení (například Live aus Berlin) má Till Lindemann často na svých rukou přimontované plamenomety, stojí vzpřímeně a své ruce má schované za zády. Když se začne zpívat “Sex ist eine Schlacht, Liebe ist Krieg” (Sex je bitva, láska je válka), plamenomety jsou aktivovány a Till začne rukama kroužit tak, že plameny jsou všude okolo něj.

Skladba byla použita jako hudba v téměř stejných epizodách Space Ghost Coast to Coast: “Brilliant Number One” a “Brilliant Number Two.”

Tato skladba obsahuje i samply použité v počítačové hře Doom. Jde o řev mariňáka, když zemře, po každém verši a nabití brokovnice během refrénu: “Sex ist eine Schlacht, Liebe ist Krieg”

2. Der Meister (česky Mistr)

“Der Meister” je o bohovi, jak říká Christian Flake Lorenz v jednom interview. Je to také jedna z mála skladeb Rammstein v durové tónině.

3. Weißes Fleisch (česky Bílé maso)

“Weißes Fleisch” je o útoku a znásilnění. Till Lindemann v jednom interview říká, že dostal dopis o jedné dívky, která byla znásilněná a děkovala mu za tuto skladbu.

Napsala, že se může se skladbou ztotožnit. Till: Já jsem mluvil o znásilnění zatím co ona nemohla. Ta dívka žila v přesvědčení, že musí čin držet před svými vrstevníky v utajení. Díky mé skladbě si uvědomila, že o tom může veřejně mluvit. Byla tak vděčná, že jsem skladbu napsal. Stále nemohu uvěřit, čím jsou lidé tak rozrušení.

Američtí novináři považují skladbu za jednu z příčin masakru na vysoké škole Columbine. Je to díky prvním veršům “Du, auf dem Schulhof – ich, zum Töten bereit” – “Ty na školním dvoře – jsem připraven zabíjet”. Dalším důkazem bylo to, že Eric Harris a Dylan Klebold byli údajnými fanoušky Rammstein. Skupina na základě události vydala toto vyjádření:

“Členové Rammstein vyjadřují soustrast a sympatie všem dotčeným z tragické události v Denveru. Přejí si též, aby bylo vyjasněno, že obsah jejich textů neobsahuje politické přesvědčení či jiné motivy, které by případně mohly způsobit takovéto chování. Navíc členové Rammstein sami mají děti, ve kterých se vytrvale snaží pěstovat zdravé a nenásilné hodnoty.”

Klávesák Rammstein Christian “Flake” Lorenz je známý tím, že při živém ztvárnění této skladby praktikuje nezvyklý tanec. Existují i neoficiální nahrávky skladby, kde je tato vtipná část dlouhá až 9 minut. Takto to bylo hráno jen na začátku roku 1996.

4. Asche zu Asche (česky Popel k popeli)

“Asche zu Asche” je obvykle interpretováno jako ukřižování Ježíše Krista. To především díky veršům jako “Ich komm wieder/in zehn Tagen”, což znamená Vrátím se/za deset dnů. Behem živého vystoupení hoří mikrofony podobně, jako je to vyobrazeno na obalu singlu Asche zu Asche.

5. Seemann (česky Námořník)

“Seemann” je jedna z mála klidných skladeb skupiny. Během živého vystoupení Flake Lorenz pluje davem v nafukovacím člunu. Ovšem poté, co byl několikrát zraněn a dav z něj téměř strhal oblečení, musel ho v této roli vystřídat Oliver Riedel. Je to jedna z mála skladeb ztvárněná v durové tónině.

6. Du riechst so gut (Voníš tak dobře)

“Du riechst so gut” popisuje predátora stopujícího své oběti. Skladba byla jako singl vydána dvakrát, jednou v roce 1995 a poté znovu v roce 1998. Do pozdější verze bylo investováno mnohem víc finančních prostředků, kromě toho, že byl vydán nový singl, bylo natočeno i druhé video.

7. Das alte Leid (česky Stará bolest)

“Das alte Leid” je o staré bolesti z nerealizované sexuální touhy. Tak je to vysvětleno ve verši “Ich will ficken” (“Chci šukat”). Během živého vystoupení se Till na pódiu objeví s velkou petardou vyčnívající z jeho kalhot, která exploduje a vyroní mnoho jisker.

8. Heirate mich (česky Vezmi si mě)

“Heirate mich” je o nekrofílii. Text na bookletu alba Herzeleid je napsán francouzsky, aby nikdo nebyl dotčen obsahem textu, neboli aby tomu nikdo nerozuměl. Je to jedna z nejkontroverznějších skladeb skupiny Rammstein a byla inspirována smrtí Tillova otce.

Skladba je považována za velice působivou, když je hrána naživo. Během určitých ztvárnění je možno na pódiu vidět sbírku nafukovacích panen. Po úvodu explodují hlavy těchto panen. Během představení Bizzare Festival v roce 1997 byl Flake nahrazen manekýnem, kterému Till ukopne hlavu, z krku začnou prýštit jiskry.

Skladba se objevila na soundtracku k filmu Lost Higway od Davida Lynche a v traileru na film Americé psycho.

9. Herzeleid (česky Bolest srdce)

Skladba je o tom, jak krátká může být láska a varuje “Bewahret einander vor der Zweisamkeit” (zachraňte se před soudržností).

10. Laichzeit (česky Čas tření)

“Laichzeit” má velmi syntetický zvuk. Poukazuje na čas tření ryb, což se objevuje nejen ve jméně skladby, ale i v mnoha verších. Leichzeit odkazuje též na incest a bestiálnost.

Jedna ze slok například říká:
Er liebt die Schwester und von hinten der Fisch frißt sich zum Mund, die Kiemen blutig noch vom saugen an den roten großen Augen / Miluje svojí sestru a zevnitř se ryba prožírá ke svým ústům, žábry ještě krvavé od jeho nastávající
na velkých červených očích. To může být interpretováno velice temně.

Další příklad: Er liebt den Hund. Oh Gott von oben, der Fisch jetzt mit der Zunge küsst, Speit tote Milch dir ins Gesicht. Ihn anzufassen wagst du nicht / Miluje se se psem Ó Bože, ze zhora, ryba nyní líbe jazykem, plive ti mrtvé mléko do obličeje, kterého se nedokážeš dotknout. To je možné vysvětlovat jako sex se psem.

Během živého vystoupení v Berlíně měla skupina velký kanón na třpytky, který do davu střílel třpytivé konfety a kouř 50 stop daleko a Paul Landers s Richardem Kruspe měli dlouhá kytarová sóla, ve kterých se stále přibližovali k sobě a hráli pomaleji a pomaleji.

Na Bizarre Festivalu v německém Cologne v roce 1997 měl Till Lindemann luk nabitý jiskřivým šípem, který vystřelil, jakmile kytaristi začli hrát. Téměř ten samý luk byl použit běhme živého Du riechst so gut.

11. Rammstein

Skladba se jmenuje Rammstein se dvěma M – stejně jako skupina, ale referuje na katastrofu ve městě Rammstein v roce 1988. Během koncertu Live aus Berlin zpěvák Till Lindemann vystoupí z pódia skrz poklop. Má na sobě hořící kabát a speciální brýle, z kterých svítí laserový paprsek.

Během vystoupení v letech 2004-05 v rámci “Ahoi” tour byl kabát nahrazen dvěma plamenomety připevněnými na paže (třebaže kabát byl jednou použit v Japonsku).

Uprostřed vystoupení na Bizzare Festivalu v roce 1997 Rammstein vystřihli něco jako Eskimos, Egypt remix nebo jejich vlastní verzi z Engel Fan-Edition singlu.

Zajímavosti

Původní obal alba znázorňoval členy skupiny do půl pasu bez oblečení. To způsobilo kritiku a nařčení skupiny, že se chtějí prodávat jako “Plakátoví hoši vyšší rasy”. Není dodnes známo, jestli změnili obal, aby se vyhnuli této kritice nebo jednoduše proto, že se jim ten nový líbil více než ten starý.

Singly

 1. Du riechst so gut singl
  Du riechst so gut (1995)
 2. Seemann singl
  Seemann (1996)
 3. Du riechst so gut 98 singl
  Du riechst so gut ’98 (1998)
 4. Asche zu Asche singl
  Asche zu Asche (2001) Vydán pouze v Austrálii.

Informace o autorských právech:

Catalog Number: CD 529160-2 | MC 529160-4 released: September 24, 1995 (P) & (C) 1995 Motor Music GmbH, Hamburg Music & Lyrics by RAMMSTEIN Produced by Jacob Hellner & Carl-Michael Herlöffson for BomKrash Production Mixed by Ronald Prent For Seemann additional production by Emanuel Fialik & Olav Bruhn Photography & cover idea by Praler Sleeve design by Dirk Rudolph Published by BMG/UFA

Překlad z http://en.wikipedia.org/wiki/Herzeleid provedl exkluzivně pro tento web External, (c) 2007.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here